Čaká vás kúpa auta a neviete sa rozhodnúť, aký spôsob financovania je najvhodnejší?

Premýšľate ako financovať kúpu auta vášho auta? Či použiť formu bankového spotrebného úveru alebo lízingu? Prinášame vám prehľad plusov a mínusov oboch spôsobov, ktoré vám pomôžu ľahšie sa rozhodnúť.

BEZÚČELOVÝ SPOTREBNÝ ÚVER

Napriek tomu, že nepatrí medzi najlacnejšiu formu financovania kúpy auta, má niekoľko výhod, ktoré môžu byť pri rozhodovaní kľúčové. Medzi tie najdôležitejšie patrí okamžité osobné vlastníctvo akéhokoľvek motorového vozidla, ktoré si môžete za peniaze z úveru kúpiť, a to bez ohľadu na jeho vek, počet najazdených kilometrov alebo miesto obstarania. Výhodou je zároveň aj to, že v prípade spotrebného úveru nemá žiadateľ povinnosť použitia vlastných zdrojov. Na druhej strane však z tohto dôvodu a z dôvodu stropov, ktoré majú jednotlivé banky pre spotrebné úvery zavedené, býva poskytnutá suma nižšia ako v prípade finančného leasingu. Uzatvorenie havarijného poistenia nie je v tomto prípade financovania podmienkou, čo je hlavne v prípade ak ide o staršie motorové vozidlo nie vždy efektívne. V prípade nehody sa môže stať, že auto zostane nepojazdné, no úver budete musieť platiť aj naďalej. Z pohľadu doby splatnosti je možné dobu bankového spotrebného úveru skrátiť na obdobie 12 mesiacov, resp. predĺžiť až na dobu 8 rokov. Síce, dlhšia doba splatnosti môže zvýšiť preplatenosť financovania, avšak na druhej strane to umožňuje zníženie vašej mesačnej splátky a tým zároveň zvyšuje dostupnosť vyššej sumy úveru.

FINANČNÝ LÍZING

Z pohľadu preverovania príjmov klienta je finančný lízing oproti bankovému spotrebnému úveru dostupnejší. Je to najmä z dôvodu, že lízingové spoločnosti sú v posudzovaní klienta oproti bankám benevolentnejšie, keďže v tomto prípade financovania je nutné mať k dispozícii aj vlastné zdroje a pri uzatvorení lízingu uhradiť tzv. akontáciu, ktorá spolu s predmetom financovania zároveň slúži aj ako zabezpečenie lízingu. Akontácia tvorí približne 20 – 40% ceny vozidla. Výhodou je, že v prípade finančného lízingu tak máte šancu zadovážiť si aj drahšie motorové vozidlo, keďže maximálna poskytnutá suma môže byť vyššia ako v prípade spotrebného úveru. V tomto prípade financovania je však uzatvorenie havarijného poistenia nevyhnutné. Obdobie splatnosti finančného lízingu je oproti spotrebnému úveru menej variabilné, pohybuje sa v intervale od 29 do 84 mesiacov, dokonca v niektorých prípadoch len 60 mesiacov.

OPERATÍVNY LÍZING

V zahraničí je operatívny lízing obľúbenou formou financovania auta. Na Slovensku bol donedávna záležitosťou skôr nadnárodných spoločností. Časom sa situácia mení a jeho popularita rastie aj u nás. Netýka sa to len veľkých spoločností, ale aj menších spoločností či živnostníkov. Vyhodou operatívneho lízingu je, že klient pri preberaní vozidla nepotrebuje vstupnú hotovosť. Okrem toho má v cene prenájmu auta zahrnuté všetky poplatky a dane. Či už ide o havarijné poistenie, diaľničnú známku a tiež kompletný servis. Po uplynutí zmluvného vzťahu si môže auto buď odkúpiť alebo vymeniť za nové.  Dovtedy auto patrí lizingovej spoločnosti, od ktorej si auto prenajíma.

Iné formy:

Kúpa auta ako súčasť hypotéky

V prípade hypotéky je možné navýšiť si jej výšku o čiastku potrebnú na kúpu auta. Výhodou môže byť, že auto splácate spolu s bytom v jednej splátke. Na druhej strane svoju úverovú zadĺženosť predlžujete až na 30 rokov, čo je pri splácaní automobilu skutočne dlhá doba, oproti napríklad lízingu, ktorý budete mať vyplatený po 4 rokoch.

Rozdelenie na tretinky alebo štvrtinky
Forma financovania, pri ktorej máte sumu za auto rozdelené na tretiny alebo štvrtiny. Niektoré spoločnosti tiež v rámci tohto produktu ponúkajú nulovú akontáciu či odloženie prvej splátky.

Výber spôsobu financovania automobilu závisí od vašej aktuálnej situácie. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá z možností financovania je výhodnejšia. Pri rozhodovaní sa zvážte viacero ponúk, porovnajte si úrokové sadzby a tiež celkové preplatenie.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať