Materské môžu poberať obaja rodičia naraz aj s jedným dieťaťom. Maximálne dva týždne

Slovenská legislatíva od vlaňajška umožňuje, aby boli obidvaja rodičia na materskej. A to aj v vtedy, keď majú len jedno dieťa. Až do minulého roku mohli obaja poberať súčasne materskú dávku len na dve rôzne deti. Napríklad matka ju dostávala na jedno dieťa, otec na to druhé. Zmenila to až novela Zákonníka práce, cez ktorú ministerstvo práce zaviedlo takzvanú otcovskú dovolenku.

Od vlaňajšieho novembra tak môžu otcovia prvé dva týždne po narodení dieťaťa zostať doma spolu s matkou a čerpať materské dávky. Matka dieťaťa môže popri tom tiež poberať materské alebo byť na rodičovskej dovolenke. Ministerstvo práce totiž muselo slovenskú legislatívu zosúladiť s eurosmernicou, ktorá hovorí o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami.

Otcovia môžu o dvojtýždňovú dovolenku žiadať vždy v období šiestich týždňov od narodenia dieťaťa. Ak sa stane, že dieťa alebo matka s dieťaťom sú v období nároku z akýchkoľvek príčin ešte v nemocnici, šesťtýždňový termín sa predlžuje o obdobie, počas ktorého musia byť hospitalizovaní. Aj policajti, hasiči a záchranári majú nárok na dva týždne otcovskej dovolenky. Vojaci a príslušníci finančnej správy na desať dní.

Kto má nárok na otcovskú dovolenku

Nárok na otcovské má zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), dobrovoľne nemocensky poistená osoba, alebo aj otec, ktorému vznikol nárok na otcovské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote. Podľa zákona môže ochranná lehota pri mužoch trvať maximálne sedem dní. Štát tiež vyžaduje, aby sa otec o dieťa staral.

Keďže otcovská aj materská sa platí z nemocenského poistenia, aby otec mohol získať tieto dávky, musí pred nástupom na otcovskú mať minimálne 270 dní nemocenského poistenia, ktoré získal v posledných dvoch rokoch. Sociálna poisťovňa tvrdí, že do toho počíta aj obdobie prerušenia nemocenského poistenia pre čerpanie rodičovskej dovolenky. To platí pre zamestnanca aj živnostníka.

Zamestnanci počas materskej nemôžu pracovať. U živnostníkov a dobrovoľne poistených sa to nesleduje, ale musia mať zaplatené nemocenské poistenie. Ak si niekto nárok na otcovské uplatňuje z viacerých nemocenských poistení, podmienky musí splniť pri každom z nich.

V súčasnosti môžu byť obidvaja rodičia na materskej aj s jedným dieťaťom.

Ak otec dieťaťa nastúpi po narodení dieťaťa na otcovskú dovolenku, vyčerpá si časť materskej. Otcovia si po novom môžu rozdeliť štandardnú 28-týždňovú materskú na dve časti. Na dva týždne, kedy budú poberať takzvané otcovské a zvyšných 26 týždňov, kedy môžu čerpať materskú. To všetko pri starostlivosti o jedno dieťa. Osamelí otcovia môžu čerpať 31 týždňov, prípadne sa čerpá až 37 týždňov, ak sa otec stará o dve alebo viac narodených detí.

Po otcovskej dovolenke si môžu zvyšnú materskú vyčerpať do troch rokov veku dieťaťa. Ak otec platené voľno po narodení potomka nevyužije, zostane mu celých 28 dní materskej. Keď si bude chcieť otec čerpať aj zvyšné týždne materskej, na ktoré má nárok, Sociálna poisťovňa už bude podmienky považovať za splnené.

Nárok na novú dávku si otec dieťaťa môže uplatniť cez žiadosť, ktorá je od novembra k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne. Otec ju musí vyplniť, podpísať a poslať príslušnej pobočke poisťovne. Ak ide o zamestnanca, musí žiadosť potvrdiť aj zamestnávateľ.

Obidvaja rodičia na materskej

Otcovská dovolenka po narodení dieťaťa je platená takou istou dennou dávkou, akú by otec dostal pri bežnej materskej. Jej výška závisí od toho, koľko zarába alebo z akého vymeriavacieho základu platí odvody. Otcovské sa počíta ako 75 percent vymeriavacieho základu či hrubej mzdy. Úplne rovnako sa počíta aj klasická materská.

Existuje aj maximálna hranica materskej či otcovskej. Dôvodom je takzvaný maximálny denný vymeriavací základ, ktorý od januára stúpol na 79,6274 eura. Maximálna materská dávka na deň je na úrovni 59,72 eura.

Ak by otec tento rok zostal na otcovskej dovolenke celých 14 dní, môže dostať maximálne 836 eur. K tomu môže mať matka za 30-dňový mesiac maximálne 1 791,70 eura a 1 851,40 eura pri 31-dňovom mesiaci. Na maximálnu výšku by ale obidvaja rodičia na materskej museli zarábať vyše 2 420 eur mesačne.

V prípade, že obidvaja rodičia na materskej zarábali napríklad vlaňajšiu priemernú mzdu na úrovni 1 304 eur, bude dávka o niečo nižšia. Za dvojtýždňovú dovolenku dostane otec zhruba 450 eur. K tomu môže mať mama za 30-dňový mesiac 964 eur a 996 eur pri 31-dňovom mesiaci.

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať