Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Ak by nedošlo k dohode, podľa zákonného automatu by musela suma minimálnej mzdy na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur. Ide o 57 percent zo slovenskej priemernej mzdy za vlaňajšok. Pod rast nad týmto minimom sa pri dohode podpísala spokojnosť zamestnancov a konkurencieschop­nosť firiem. Aj vlani našli firmy a odborári zhodu na výške minimálnej mzdy. Vtedy to odôvodnili výrazným nárastom inflácie, ktorá predbiehala aj rast priemerných platov. V súčasnosti už inflácia klesá.

Na Slovensku je okrem základnej minimálnej mzdy zavedených ďalších päť stupňov náročnosti práce, ktoré majú stanovenú svoju vlastnú najnižšiu možnú mzdu. Napríklad na druhom stupni sú okrem iného aj jednoduché remeselné práce, na šiestom stupni zase napríklad riadiace a manažérske pozície. Týmto zamestnancom takisto stúpnu ich najnižšie zárobky. Každý stupeň rastie o rovnakú sumu, o akú sa zvyšuje základná minimálna mzda. Všetky tak stúpnu o 50 eur.

Stúpne aj čistá minimálna mzda

Čistá minimálna mzda od januára stúpne o viac ako 46 eur. Zamestnancom s najnižšími zárobkami tak príde na účet takmer 616 eur mesačne. Keďže budú rásť výplaty, firmám sa zvýšia aj mzdové náklady. Cena práce na jedného zamestnanca s minimálnou mzdou stúpne o vyše 67 eur. Mzdová položka okrem celej hrubej mzdy zahŕňa aj odvody na sociálne a zdravotné poistenie.

Zamestnanci musia zo svojej výplaty platiť dane a zdravotné i sociálne odvody. Ľuďom firma z hrubej mzdy berie na odvody dokopy 13,4 percenta. Z toho do Sociálnej poisťovne putuje 9,4 percenta a do zdravotnej štyri percentá. Ľudia so zdravotným postihnutím platia na zdravotné poistenie polovičnú sadzbu.

Firma musí celkovo posielať na zdravotné a sociálne poistenie 35,2 percenta z hrubej mzdy. Tieto peniaze nestrháva z platu zamestnanca, ale posiela ich z vlastného vrecka. Do zdravotnej poisťovne ide za zamestnanca desať percent, do Sociálnej poisťovne zase 25,2 percenta.

Základná čistá minimálna mzda sa počíta z hrubej mzdy. Ako prvé sa z nej odpočítajú odvody zamestnanca do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Nasleduje výpočet daňového preddavku s uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.

Daň sa potom vypočíta tak, že sa od hrubej mzdy odpočítajú zaplatené odvody či nezdaniteľná časť. Z výsledku sa následne počíta daň na úrovni 19 percent. Nakoniec sa od hrubej mzdy odpočítajú sociálne a zdravotné odvody a daň. Výsledkom je čistá mzda.

Čistá minimálna mzda v roku 2023 verzus 2024

Finsider 1

Zvýšia sa všetky stupne minimálnej mzdy

Na Slovensku je okrem základnej minimálnej mzdy zavedených ďalších päť stupňov náročnosti práce, ktoré majú svoju vlastnú minimálnu mzdu. Každý stupeň od januára vzrastie o rovnakú sumu, o akú sa zvyšuje základná minimálna mzda. V tomto prípade sa teda každá suma na jednotlivom stupni zvýši o 50 eur.

Najnižšia výplata na druhom stupni tak od januára stúpne z pôvodných 816 eur na 866 eur, na treťom stupni zase napríklad zo súčasných 932 eur na 982 eur a na najvyššom stupni náročnosti práce zase z tohtoročných 1 280 eur na budúcoročných 1 330 eur mesačne.

Stupne náročnosti práce v roku 2024

Hodinová minimálna mzda od januára stúpne to sumy 4,023 eura na 4,310 eura. Od tejto sumy sa potom bude odvíjať aj výška niektorých príplatkov. Tie sú v súčasnosti rozdelené do dvoch kategórií. Buď je ich suma priamo určená v zákone, alebo sú naviazané na priemernú či minimálnu mzdu. Legislatíva pevne určuje príplatky za prácu cez víkendy, noc, sťažený výkon práce, prácu cez sviatok u dohodára a za neaktívnu pracovnú pohotovosť mimo pracoviska.

Príplatok za nepravidelnú prácu v sobotu dosahuje 50 percent minimálnej hodinovej mzdy, pri pravidelnej práci zase 45 percent. Za nepravidelnú prácu v nedeľu dostanú zamestnanci príplatok na úrovni sto percent hodinovej minimálnej mzdy, pri pravidelnej práci v nedeľu by to malo byť minimálne 90 percent. Za sťažený výkon práce je príplatok na úrovni 20 percent.

Na minimálnu mzdu sa opäť naviazali aj príplatky za prácu v noci. Za klasickú nočnú je príplatok na úrovni 40 percent z hodinovej minimálnej mzdy, pri rizikovom povolaní zamestnanec dostane polovicu z hodinovej minimálnej mzdy. Zamestnanci v nerizikovej práci s pravidelnou nočnou smenou majú nárok na príplatok vo výške najmenej 35 percent z minimálnej hodinovej mzdy. Neaktívna časť pracovnej pohotovosti sa stále odmeňuje príplatkom na úrovni 20 percent z minimálnej mzdy.

Príplatky za prácu v roku 2024:

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať