Stačí mi pri ceste do zahraničia cestovné poistenie k platobnej karte?

Cestovné poistenie ponúkajú nielen priamo poisťovne, ale sprostredkovane ho klientom dávajú aj niektoré banky k platobným kartám. V prvom diele poradne portálu Finsider, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Finportal, riešime, či pre človeka, ktorý cestuje často do zahraničia, postačuje cestovné poistenie k platobnej karte, alebo si má radšej uzatvoriť klasické cestovné poistenie. Na otázku čitateľa odpovedá riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor.

Otázka:

Často cestujem do zahraničia a zatiaľ som sa spoliehal na cestovné poistenie, ktoré mám ku svojej karte. Nedávno som čítal, že cestovné poistenie k platobnej karte nebýva také dobré, ako keď sa sám poistím. Budem lepšie chránený, ak si sám uzatvorím cestovné poistenie? Je lepšie uzatvoriť si celoročné alebo krátkodobé poistenie – je tam okrem ceny aj nejaký iný rozdiel?

Je veľmi pozitívne už to, že klient mal poistenie vôbec uzatvorené bez ohľadu na to, či to bolo cestovné poistenie k platobnej karte alebo klasické cestovné poistenie. V prípade poistnej udalosti by bol aspoň do určite miery krytý.

Cestovné poistenie naviazané na platobnú kartu, či už kreditnú alebo debetnú, v súčasnosti využíva veľa klientov. Pri tomto druhu poistenia je dobré pozorne si preštudovať, čo vlastne moje poistenie obsahuje, teda ktoré poistné udalosti mám v rámci poistenia kryté. Jednotlivé banky spolupracujú s rôznymi poisťovňami a majú dohodnuté rôzne špecifiká poistného produktu. Nie je teda možné paušálne povedať, či je dané poistenie dobré alebo zlé.

Taktiež je potrebné povedať si, na čo toto cestovné poistenie potrebujem. Inak na neho budeme pozerať v situácii, keď do zahraničia cestujem vlastným autom a len na jednodňové výlety mimo SR a inak ak klient pravidelne cestuje napr. letecky na viacdňové pobyty po celom svete, prípadne vycestoval mimo SR na lyžovačku alebo na túru do hôr. Významnú úlohu zohráva aj územná platnosť môjho poistenia. Je potrebné si preveriť, či platí aj v krajine, do ktorej sa chystám vycestovať.

Cestovné poistenie ku karte nemusí pokrývať úplne všetky poistné udalosti. Najčastejšie tu chýba poistenie stornovacích nákladov v prípade zrušenia pobytu, poistenie proti meškaniu letu alebo poistenie extrémnych športov. Taktiež nie každé poistenie k bankomatovej karte obsahuje aj náklady na pátranie a záchranu.

Cestovné poistenie k platobnej karte má nižšie limity

Nastavené poistné sumy a limity môžu byť v prípade poistenia ku karte oveľa nižšie ako pri komplexnom cestovnom poistení. Pri bežných úrazoch/chorobách by mal tento limit postačovať aj na krytie liečebných nákladov. Komplikovanejšie to môže byť pri vážnejších úrazoch, ktoré sa môžu stať veľmi jednoducho, napríklad dopravná nehoda. Odporúčaný minimálny limit liečebných nákladov pre Európu je 150 000 eur, čo nie je bežná hranica v každom cestovnom poistení pri bankomatovej karte. Pravdepodobne ho na 99 % nevyužijete, ale stačí to 1 % a pri vážnej udalosti to môže vás prípadne vašich príbuzných finančne veľmi zasiahnuť.

Základné ročné poistenie môže stáť zopár desiatok eur. Pokojne sa vieme baviť aj o sume od 20 do 30 eur za rok. Štandardné celoročné cestovne poistenie aj s rozšírenejším krytím, ktoré zahŕňa aj poistenie batožiny, zodpovednosť za škody a úrazové poistenie stojí okolo 50 eur za rok a viac v závislosti od toho, čo všetko chce mať klient poistené.

V porovnaní s krátkodobým cestovným poistením, ktorého cena sa pohybuje vo výške približne jedného eura a vyššie za deň na osobu, vychádza celoročné poistenie v prepočte na jeden deň oveľa lacnejšie.

Celoročné poistenie zvyšuje komfort

Hlavným rozdielom medzi celoročným a krátkodobým poistením je vyšší komfort pri tom celoročnom. Klient nemusí myslieť na to, či je poistený pri každom vycestovaní do zahraničia, hlavne ak ide o krátkodobé výlety napríklad pri kratších cestách spojených s nakupovaním alebo návštevou múzeí, pamiatok atď. Riziko je ale v tom, že ak klient budete cestovať málo, tak ho ročné poistenie môže vyjsť drahšie, ako prípad, že by si uzatváral jednotlivo krátkodobé poistenia.

Ďalšou výhodou pre krátkodobého poistenie je, že sa viete lepšie prispôsobiť špecifikácii vašej zahraničnej cesty. Napríklad, ak budete počas dovolenky vykonávať nejaký rizikovejší šport, kde je drahšie poistné, nemusíte mať tento šport poistený počas celého roka. Rovnako to platí pre prípad, že cestujete mimo územnej platnosti, ktorú mate zvolenú na ročnom poistení.

V samotných rizikách pri krátkodobom alebo celoročnom poistení nie je veľký rozdiel. Môžu sa niekde mierne líšiť v prípade výšky limitov, alebo možnosti pripoistenia, ale to je individuálne.

Ako klient uvádza, do zahraničia cestuje často, takže v jeho prípade by som volil celoročné cestovné poistenie so správne nastavenými limitmi krytia.

Odpovedal: Štefan Fajnor, riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať