Vývoj situácie na finančných trhoch. Čo môžeme očakávať?

Vývoj situácie na finančných trhoch začína ovplyvňovať napätie a tlak. Štátne dlhopisy majú za sebou zlý úvod roku, americké akcie po niekoľkých mesiacoch skoro neustáleho rastu sa opäť stávajú volatilné. A to aj napriek tomu, že postupne na trh prichádzajú dobré správy. OECD zlepšilo výhľad, pomaly sa začína rozbiehať inflácia, alebo zlepšujúce sa makroekonomické dáta. Aktuálne ešte nepozorujeme dlhodobejšie prepady na akciách, je však evidentné, že akcie po týchto rastoch sú drahé a aj mierne zhoršenie situácie na finančných trhoch môže vyvolať výpredaje a prepad cien akcií.

Práve možný nárast inflácie v Amerike sa aktuálne stáva jedným z hlavným zdrojom nervozity na finančných trhoch. Eventuálny rast inflácie by veľmi pravdepodobne donútil FED k zvyšovaniu úrokových sadzieb, aby tým pribrzdil narastajúcu ekonomiku. Centrálna banka na to reagovala vyhlásením, že rastúca inflácia bude len krátkodobá a FED v žiadnom prípade nebude meniť svoju aktuálnu monetárnu politiku až do roku 2023. Minimálne nie dovtedy, kým ekonomika v USA nedocieli plnú zamestnanosť. Na druhej strane aktuálne nafúknutá bilancia FED-u, obrovsky deficit ako aj prebiehajúce fiškálne stimuly, ktoré produkuje americká vláda, môžu vyjadrenie FED-u, že ide iba o krátkodobú infláciu rýchlo zvrátiť. Tato situácia nijak neprispieva finančným trhom a iba zvyšuje volatilitu akcií. Wall Street na tieto správy reagovala chaoticky a to korekciou na akciových trhoch, posilnením USD a poklesom ceny zlata. A až čas nám ukáže, či zvýšená inflácia bude naozaj iba krátkodobá ako deklaruje FED, alebo pôjde o dlhodobejší nárast.

Čo teda môžeme očakávať? Môže prísť k dramatickému poklesu akcií?

Ak sa ukáže, že FED má pravdu a pôjde naozaj iba len o krátkodobé zvýšenie inflácie, situácia by sa mala ukľudniť a akcie by mali produkovať investorom naďalej kladné výnosy. Samozrejme, môže prísť k malým korekciám, ale dramatické prepady by prísť nemali. Je asi pravdepodobné, že akcie už neporastú takou rýchlosťou ako rástli doteraz (index S&P 500 urobil od minuloročného marcového prepadu nárast necelých 70%), ale výnosy budú stále veľmi zaujímavé. A to aj v kontexte toho, že Americké dlhopisy nemajú pred sebou žiadnu ružovú budúcnosť, keďže ich výnosy sú veľmi nízke.

Ak však inflácia stúpne a bude mať dlhodobý charakter, FED bude musieť zakročiť a priškrtiť súčasnú menovú politiku. Na to akcie veľmi pravdepodobne zareagujú krátkodobým prepadom. Keďže investovanie do amerických dlhopisov pri aktuálne nízkych výnosoch nedáva veľký ekonomický význam a držať dlhodobo hotovosť pri budúcej rastúcej inflácií bude investičná samovražda, vytvára sa tak veľký predpoklad, že investori využijú túto eventuálnu korekciu na finančných trhoch na doinvestovanie do svojich akciových portfólií. Akcie totiž dokážu z dlhodobého hľadiska ochrániť financie pred infláciou a ešte doručiť investorovi aj očakávaný zisk.

Retailový investor by si ale mal dávať pozor na svoju investíciu a mal by ju určite diverzifikovať. Diverzifikovať minimálne z hľadiska geografického, z hľadiska rôznych sektorov a aj z hľadiska časového. Aby mohol dodržať takúto diverzifikáciu investovaním priamo do akcií, potreboval by značne veľký finančný obnos. Preto pre bežných ľudí sú najvhodnejšie na investovanie práve fondy, ktoré tieto všetky kritéria spĺňajú. A vďaka dlhodobému a najmä pravidelnému investovaniu do akciových fondov si vie aj bežný retailový investor zabezpečiť a naplniť svoje dlhodobé finančné ciele.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora Ľubomíra Bratha, produktového špecialistu pre investície a penzie Finportal

Komentár sme písali pre denník HN

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať